Zamilovala jsem se do Enza s bílým pruhem ve vlasech

Vždy, když čtu knihu, kde mě autor dokáže bravurně přenést do prostředí, kde se děj odehrává, potýkám se s nutkáním se do dané oblasti podívat. V případě knih od Liane Moriarty jsem se chtěla přestěhovat do její rodné Austrálie. Když jsem četla knihu od své oblíbené islandské autorky Yrsy, která se odehrávala na stanici v mrazivém Grónsku, dokázala jsem si na moment představit, že se na tento ledový ostrov podívám, přestože zimu a led nesnáším a dle mého názoru se toto roční období prostě musí “přežít”. Samozřejmě, že mě obojí zase hned přešlo, i když ta Austrálie ne úplně, ale svědčí to o kvalitách autorek sugestivně popsat místo, kam jsou jejich díla zasazena.

Proč o tom teď píši? Protože velmistrem tohoto umění je dle mého názoru můj top oblíbený autor Peter May. Na něj mě, stejně jako na Bernarda Miniera, přivedl můj milý šéf a musím říci, že jsem si ho zamilovala od první kapitoly. Knihy jsou přesně dle mého gusta. Mají zamotaný děj a od první stránky vás úplně uhranou a paralyzují od jakékoliv další činnosti, dokud se nedozvíte, jak to dopadlo.

Peter je především mistrem v tom, že dokáže perfektně vylíčit jak prostředí a pozadí svých příběhů, tak i jednotlivé scény, které jsou mnohdy pěkně vyhrocené. Máte prostě pocit, že nečtete knížku, ale díváte se na film, který se odehrává ve vaší představivosti, která je však velmi přesně nasměrovaná a tvarovaná.

A kdo že je ten Enzo? Enzo Macleod je Skot, který opustil svoji zemi i slibnou kariéru ve forenzních vědách a nyní vyučuje biologii ve francouzském městě Toulous. Urostlý vědec s dlouhými vlasy staženými do culíku trpí tzv. Waardenburgovým syndromem, který se v jeho případě projevuje tím, že má každé oko jinak zbarvené a ve vlasech má od mládí bílý pruh, pro který si vysloužil přezdívku Straka. Tento podivín se vsadí, že dokáže rozluštit sedm nevyřešených vražd z knihy novináře Rogera Raffina. To pěkně zamává jeho životem a osobními vztahy. V jednotlivých příbězích nás Peter May barvitým líčením zavádí do nejrůznějších prostředí a koutů Francie. A to tak, že ji rozhodně toužíte sami “prožít”. Enza jsem si fakt zamilovala, jediné, v čem mě štval, byl jeho řekněme hodně otevřený vztah k ženám. Žádná romantická idylka s happyendem (i když…), ale na druhou stranu, nečtu červenou knihovnu….

VÝJIMĚČNÍ LIDÉ

První z nevyřešených vražd. Deset let stará záhada — zmizení geniálního Jacquese Gaillarda, přednášejícího na elitní francouzské vysoké škole École nationale d’administration, vychovávající francouzské premiéry a prezidenty. Vyšetřování začíná v pařížských katakombách, kde jsou nalezeny ostatky. A zároveň indicie, které musí Enzo se svými souputníky rozluštit, aby je dovedly k dalším indiciím a pak k dalším…Trochu to připomíná pevnost Boyard :-). Zdánlivě nekonečná hádanka, která nedá čtenáři spát, dokud se společně s Enzem konečně nedobere k překvapivému rozluštění záhady. A začíná se rozvíjet stejně rafinovaný osobní příběh tohoto svérázného Skota s culíkem.

KRITIK

Zajímáte se o víno? Prakticky i teoreticky? Pak si nalijte skleničku nějakého dobrého francouzského a ponořte se do dalšího Enzova pátrání. Tentokrát je obětí světoznámý vinařský kritik, který svůj konec našel naložený v červeném víně. Tento případ není tak rafinovaný, jako ten první, ale zase vás poutavým “filmovým” vyprávěním Petera Maye zavede do francouzských vinic, úplně se ponoříte do jejich atmosféry. Ale také do dost drsného vinařského byznysu, který nezasvěcení za skleničkou lahodného moku vůbec nečekají. Přesto, že tento příběh není tak zamotaný, určitě je to nepostradatelná skládanka v Enzově sázce i osobním příběhu.

ČERNÉ SVĚTLO

Enzo se potýká s třetí nevyřešenou vraždou a taky s úskalími svého života. Ten je stejně zamotaný, jako jeho případy. V této knize řeší šestnáct let starou vraždu prostituta v jeho pařížském bytě. Vyšetřování se opět nebezpečně dotkne i jeho nejbližších a dostane se do opravdu prekérních situací. Jak se z toho všeho nakonec vymotá?

ENTOMOLOGŮV ODKAZ

Tento díl mi přišel jako taková odbočka od hlavní linie Enzova příběhu. Ale to mu rozhodně neubralo na zajímavosti, zamotanosti a bravurního popisu prostředí bretaňského ostrova, kam se Enzo vydá vyřešit dávný případ zavražděného entomologa. Ten totiž ve své pracovně zanechá šifru, kterou musí svérázný Skot odhalit a fakt téměř do konce nevíte, která bije. A to by nebyl Enzo, aby se nezapletl s jednou vdovou a zároveň si nekomplikoval život svojí milovanou Charlotte….chlap na zabití 🙂

NEZVRATNÉ ALIBI

Enzo Macleod se seznamuje se šestým neobjasněným případem ze sedmi, jež se staly předmětem uzavřené sázky. A že mu pěkně zamotá hlavu. Příběh začíná v roce 1989, kdy plačící vrah shodí tělo dvacetileté Lucie do nejhlubšího místa lesního jezera. O čtrnáct let později zasáhne Francii vlna veder. V rozpukaném bahně na jezerním dně objeví místní rybář lidskou kostru s lebkou obalenou plastovým pytlem. A to je teprve začátek. Kromě tohoto případu se dozvíte, jak dopadne sázka, která se stále více nebezpečně proplétá soukromým životem tohoto výrazného Skota. Konec si rozhodně nenechte ujít.

Zdroj: databazeknih.cz

Zdroj: databazeknih.cz
Zdroj: databazeknih.cz
Zdroj: databazeknih.cz
Zdroj: databazeknih.cz
Zdroj: databazeknih.cz

close

Přihlaste se k odběru

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

depressedlion.cz