Kouzelné období adventu

V úvodu povídání o mém “tvoření”, kde jsem vyprávěla o adventním věnci, který mi vloni udělala  kamarádka, jsem si dala závazek, že ten příští si vyrobím sama. Čas strašně rychle letí a my jsme opět vstoupili do toho mystického období a zapalujeme první svíčku. Svůj záměr jsem dotáhla do vcelku koukatelného závěru a vytvořila jsem svůj úplně první adventní věnec. Hurá 😉. V obchodech a na internetu jsou krásné věnce, tradiční i trendové, ceny však jsou závratné. Já jsem šla do klasiky, na chatě jsem ostříhala  túje, smrčky a další roští (zelená barva věnce symbolizuje život) a pustila se do tvoření.

Další kamarádka mě nahlodala i do perníkového adventního věnce. Na Pinterestu jsou nádherné, ale předem bylo jasné, že tohoto výsledku rozhodně nedocílím. Ale co, sranda musí být, tak jsem tu výzvu přijala. Můj věnec připomíná při troše fantazie naivní umění, nebo vcelku povedený předškolákův výtvor z modelíny 😊. Ale měla jsem z něj obrovskou radost a víte, jak úžasně voněl?

Nezůstalo pouze u věnců, pravidelně si na Vánoce zdobím i kuchyňské okno. Mívám tam svítící dřevěný betlém, k tomu vánoční hvězdy a skla polepená nálepkami s betlémským motivem a s motivem snášejících se  sněhových vloček. Krásné nálepky a za dobrou cenu se dají objednat na Aliexpresu. Ano, zavání to kýčem, ale myslím si, že ten k Vánocům tak nějak patří, když se to nepřežene.

Z náboženského hlediska je adventní čas čekáním na příchod Spasitele Ježíše Krista a začátek liturgického roku. Zapalují se 4 svíčky, přičemž každá má svůj význam. Měly by být 3 fialové a jedna růžová.

1. adventní svíčka je Naděje – tu potřebuje každý z nás, v této době možná více, než kdy jindy. Zadívejte se do plamínku a snažte se v něm vidět světýlko v pomyslném tunelu. Uklidněte mysl, řekněte si, že všechno dobře dopadne, přijměte ze svíčky magickou energii.

2. adventní svíčka znamená Mír – světový mír asi neovlivníte, ale zkuste najít mír sami v sobě, zamyslete se nad příkořími, která se vám stala, nebo která jste způsobili, přijměte svoje vinny, omluvte se,  odpusťte ostatním. Udělejte si mír v duši.

3. adventní svíčka je Přátelství (růžová) – myslete na všechny vaše přátele, v duchu jim za jejich přátelství poděkujte, uvědomte si, co pro vás každý z nich znamená, kolik z nich jsou opravdovými přáteli, ve kterých vztazích více dáváte, než berete. Zavolejte, napište těm opravdovým přátelům, dejte jim najevo, co pro vás znamenají.

4. adventní svíčka Láska – k tomu není, co dodat. Obejměte své blízké, buďte spolu. Nezapomeňte ani na sebe. Sebeláska je důležitá, najděte věci, které na sobě máte rádi a myslete na ně, když o sobě začnete pochybovat. Určitě jich nebude málo. A pokud na lásku stále čekáte, zadívejte se do svíčky č. 1.

Nezapomeňte, že svíčky by měly být na věnci uspořádány do všech světových stran a zapalujte je proti směru hodinových ručiček.

Advent je bezesporu období, kdy si vzpomeneme i na naše blízké, kteří už s námi být nemohou. Nesmutněte, vzpomínejte na to hezké, na veselé příhody, na krásné zážitky. A také buďte vděční za to, co máte teď. Uvědomte si to a v duchu poděkujte. Rozjímejte v naději, míru, s přáteli a s láskou.

close

Přihlaste se k odběru

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

depressedlion.cz