Víte, co spojuje českou dršťkovou s asijským hummusem?

Je to jednoduché. Stejně jako dršťkovou ho prostě milujete, nebo nesnášíte. Já ho miluji, stejně jako dršťkovou. Tu nejlepší jsem asi jedla v termálkách ve slovenském Štúrově, takže nebyla úplně česká. Ale paní kuchařky v naší závodní jídelně umí vykouzlit dršťkovou polévku, za kterou by se nemusela stydět i vyhlášená restaurace. Pro někoho kousky kravího žaludku představují úplný “humus”, pro jiného je zase totální fujtajbl cizrna. Přitom je našemu organizmu prospěšná.

Hummus se dá samozřejmě koupit, poměrně chutný mají třeba v Lidlu, zrovna teď ho dlabu. Než mi do věčných lovišť odešel ponorný mixér, připravovala jsem si ho dost často sama. Teď používám mixér, který pamatuje snad ještě Husáka a zvládne rozmixovat dýni, ale cizrnovou nálož bohužel neutáhne.

Receptů najdete na netu spoustu, já ho dělám následovně :

Potřebujete:

1 plechovku cizrny, v Penny koupíte za pár korun

Tři větší stroužky česneku

Římský kmín

Šťávu z jedné limetky

2 lžíce sezamové pasty Tahini – koupíte ve “zdravých” obchodech

Chilli dle chuti

Cca půl deci oleje (ideálně olivového)

Sůl na dochucení, ale pozor, nálev z cizrny je trochu slaný

Vše rozmixujete do konzistence pomazánky. Asi to bude chtít více pokusů, než se na tu pro vás nejlepší konzistenci dostanete. Lze přidat i mletou papriku, ale já ji nedávám. Hummus je dobrý, když má prostě grády, ale neměla by být potlačena oříšková chuť cizrny. Musíte to vyzkoušet, mně se také povedlo, že hummus byl moc řídký, hustý, slaný, pálivý, kyselý od limetky, ale určitě ho dovedete k dokonalosti, která vám bude prostě chutnat. A s čím ho jíst? Slané tyčinky, krekry, tvrdý sýr, okurka, mrkev, kedlubna…Jednou jsem hummus jen tak z legrace připravila na oslavu s kámoškami. No co, třeba tuhle alternativu k jednohubkám, sýrům a chipsům někdo ocení. Byla jsem opravdu mile překvapená, když se po něm hned zaprášilo. Takže pokud plánujete party, dejte mu šanci.

close

Přihlaste se k odběru

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

depressedlion.cz