Pozdní letní švestkový čas

Léto se přehouplo do své druhé poloviny, byl krásný srpnový den. Jela jsem v autě a poslouchala svůj oblíbený Český rozhlas 2. Tématem byl mák a různé recepty z něj. Když jsem zaslechla švestkový koláč s mákem, dostala jsem na něj hroznou chuť. Pro mě je typické, že se rozhoduji impulzivně a když se nějaký ten impulz objeví, málo kdy mu odolám. Tím impulzem byl samozřejmě ten koláč. Zajela jsem koupit švestky a makovou náplň, která se pouze smíchá s vodou. Nebyla bych to já, abych si ještě něco nepřidala, v tomto případě to bylo pár kapek rumu, ať to má grády…Švestky jsem posypala skořicovým cukrem a také zalila rumem. A pustila jsem se do pečení.

Švestkový koláč s mákem a drobenkou  Zdroj: toprecepty.cz

Koncem srpna jsem se chystala s přáteli oslavit svoje kulatiny. Počasí vypadalo slibně, tak jsem naši partičku pozvala k nám na chatu. Maminka mi přislíbila uvařit svůj skvělý guláš, já jsem si naplánovala slané štrůdly. Ale pořád mi hlavou vrtal vhodný dezert. Samozřejmě jsem se chtěla blýsknout, tak jsem usilovně přemýšlela nad různými dorty, letními odlehčenými zákusky, řezy a podobně. Jenomže mi to všechno přišlo jako hrozná patlačka a také náročné na servírování v chalupářských podmínkách a teplém počasí. Ale pak mě to trklo!!! Guláš je klasika a zaslouží si i klasickou sladkou tečku. Tak jsem se opět vrátila k švestkovému koláči s mákem a drobenkou. Velmi mě potěšilo, že tento jednoduchý koláč měl velký úspěch a ocenily ho i zkušené kuchařky a pekařky, které jsou zvyklé na mnohem náročnější výtvory. Dokonce se tento recept předává dál, což mě samozřejmě také velmi těší. Dost často se mi potvrzuje, že zdánlivě složité problémy mají velmi jednoduchá řešení.

Nedávno nám naše milá paní sousedka věnovala sáček plný domácích švestek. Vzhledem k tomu, že nevlastníme zahradu a tudíž jsme s mamkou odkázány na produkty z obchodů, kdo ví čím ošetřené a jen málo kdy chutné, takový dárek vždy velmi ocením. Jenže co s ním? Maminka vyrobila knedlíky z bramborového těsta a já se pustila do dalšího koláče. Tentokrát jsem vsadila na recept na koláč ze zakysané smetany a dobře jsem udělala. Pár kousků jsem věnovala i paní sousedce a velice mě potěšilo, když mi sdělila, že jí velmi chutnal a doporučila ho i své dceři. Sezóna švestek zřejmě jede na plno, protože nám maminčina kamarádka darovala i pár kousků svého koláče, o kterém mamuš prohlásila, že je lepší, než ten můj. Samozřejmě nebyl :-). Vytunila jsem si ho stejně jako ten předchozí.  

Švestkový koláč se zakysanou smetanou Zdroj: albert.cz

close

Přihlaste se k odběru

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

depressedlion.cz