Doktorka Samantha a mýty medicíny 19. století

Slíbila jsem, že na blog občas dám i nějakou knihu, která nezavání žádným mordem 😀. Když jsem přemýšlela, o kterou z nich se s vámi podělím, napadla mě Doktorka Samantha od americké autorky Barbary Wood.

Je to příběh Samanthy Hargraveové, která v 19. století jako jedna z prvních žen získala lékařský diplom na britské univerzitě, v té době v brutálně mužském světě. Co tomu předcházelo, jaké peripetie, vůli a ponižující situace ji to stálo a jakým z dnešního pohledu primitivním názorům čelila, se dozvíte v knize. Osud ji následně zavedl do USA, kde rozjela poměrně úspěšnou kliniku zaměřující se především na ženské lékařství. Samozřejmě na pozadí je veliká láska a různé dramatické okolnosti, které zavání červenou knihovnou. Tuto knihu ale zmiňuji z jiného důvodu. Tím je lékařský svět 19. století, který mě jako praktikujícího zkušeného hypochondra zaujal a zároveň několikrát totálně vytočil do vývrtky.

To, co je dnes samozřejmostí, bylo tenkrát velké sci-fi. Nemocnice byly líhní bakterií a infekcí, které provázel pach lidské hniloby. Lékaři neznali dezinfekci ani umývání rukou před zákrokem, což samozřejmě většinou jejich pokusy o operace degradovalo na trest smrti.

Ženy byly považovány za nesvéprávné a podřadné, myslím si, že to bylo hlavně proto, že se muži báli o svůj post pánů tvorstva. Navíc nesnesli představu, že by jejich manželky intimně vyšetřoval lékař, porody byly hlavně v rukou porodních bab. Vše bylo ve jménu víry a náboženství.  Ženy svoje problémy ze studu neřešily, věřily různým podvodným tinkturám a sirupům, které pouze umocňovaly jejich závislost na opiu. Dámy, které se chtěly věnovat lékařství byly považovány za necudné, srovnatelné s prostitutkami, navíc jejich výkyvy nálad během cyklu je činily pro tuto práci nezpůsobilými. Nebudu prozrazovat více, ale v tomto světě se ocitá Samantha a rozhodne se s tím bojovat. O tom, že to nemá jednoduché, svědčí i tloušťka knihy. Je to poutavé čtení a nad názory tehdejší doby vám zůstane rozum stát. Člověk by řekl, jak ti lidi mohli vůbec přežít. Kniha je inspirována osudy tehdejších průkopnic žen lékařek a také ženského lékařství obecně.

close

Přihlaste se k odběru

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

depressedlion.cz