40 svíček na dortu

Nedávno jsem se dopracovala ke svým čtyřicátým narozeninám. Strašné, že jo? Můj tatínek by nadhodil jednu ze svých “humorných” průpovídek: “už jede druhé gumy”, možná i třetí😀. Když mi bylo třicet, několik mých gratulatnů poznamenalo něco ve smyslu: “Uvidíš, teď to bude teprve jízda”. Svěřila jsem se svému milému bratranci, který je o čtyři roky starší. Řekl mi na to, že on už v tom pár let žije a žádné jízdy si nevšiml 😀.

Docela jsem se tohoto “jubilea” obávala. Ráda se probírám starými rodinnými fotkami, na kterých jsme my děti a naši rodiče jsou v nejlepších letech kolem čtyřicítky. Člověk si to pamatuje, jako by to bylo včera.  Rodiče, tety, strejdové jsou plní elánu a také zodpovědnosti. Zařídili, že jsme měli zázemí, lásku, jeden druhého, lumpárny, hry…Nechceme vidět, že dnes jsou to buď zasloužilí důchodci, nebo už mezi námi nejsou. A my “děti”  jsme teď tím, co byli naše mámy a tátové na  těch fotkách. Čtyřicátníci a dále a teď se ta odpovědnost očekává od nás.

Kolik z nás si v tomto středním věku řeklo to klišé “kéž by mi bylo 20 a měl-a jsem svoje současné zkušenosti a postoje, i já si to říkám. Jenomže to bychom si těch nevinných 20 neužili a neodžili. Moje čtyřicítka mi překvapivě přinesla hlavně relativní klid v duši. Klid v tom, že už spoustu věcí neřeším, jako dříve. Mám nadhled, nehroutím se z každé kraviny, vím, vlastně cítím, že spousta věcí nestojí za to, abych se jimi hlouběji zabývala, to, co mě “za mlada” trápilo mi teď připadá jako malichernost. Mám zkušenosti a upřímně mi někteří výrazně mladší lidé v mém okolí připadají jako “mladá střeva, co řeší blbosti”, čímž ale nechci nikoho urazit, i já jsem taková byla. Svoji čtyřicítku jsem oslavila s maminkou,  se svými přáteli, lidmi, kteří pro mě mají velkou hodnotu a jsem moc ráda, že je mám,  v reálu, ne na Facebooku. Na pozvánku na oslavu mých kulatin jsem si vybrala citát: “Už dávno nejsem ve věku, kdy dělám blbosti z mladické nerozvážnosti, ale proto, že chci”. Jen si nevzpomínám, kdy jsem takovou blbost naposledy udělala, to by chtělo napravit. Ale stále se  cítím jako mladá holka, jako ve 20, 15, 10…dejte mi Barbínu, pár oblečků a budu ve svém živlu :-). Tak to je fajn, ne? 😉 Jo a dort ani svíčky se nekonaly😀, kdo by se s nimi počítal 🙃. Upekla jsem švestkovec, recept v mém kuchtění.

close

Přihlaste se k odběru

2 reakce na “40 svíček na dortu”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

depressedlion.cz